A lakástüzek leggyakoribb okai között szerepel a dohányzás, a nyílt láng, valamint a tüzelőberendezések helytelen használata vagy meghibásodása. Az OKF cikke az alábbi linken érhető el.
Tűzeset bekövetkezésekor a legtöbb halálesetet a füstmérgezés okozza, de különböző fokú füstmérgezéssel évente több száz ember kerül kórházba.
A szervezetet a füst belélegzése kétféleképpen is károsíthatja:
- A forró füst megégetheti a légcsövet, amely ennek hatására megduzzad és elzárja a levegő áramlásának az útját a tüdő felé.
- A füstben lévő mérgező anyagok (Pl.: sósav, kén dioxid, ammónia stb.) megduzzasztják a légcsövet és a tüdőt, majd a tüdőbe vezető légcsövek beszűkülnek, ez nehéz légzést eredményez. A füst által tartalmazott szén-monoxid, vagy cián a sejteket károsítja.
Különösen veszélyes időszakoknak számítanak a lakástüzek kialakulásához a téli hónapok. Több időt töltünk ilyenkor ugyanis otthon, többet főzünk és intenzíven használjuk a fűtőberendezéseket. Egy füstérzékelő beszerzése nagy mértékben növelheti otthona biztonságát.
Mit nevezünk füstnek?
A füst egy légnemű anyag, melyben az égés során keletkezett gázokat és porlasztott szilárd anyagi részeket tartalmaz. Egy kisebb tűz esetén is sok kémiai anyag kerülhet a levegőbe, ezeknek mennyisége függ a hőmérséklettől, az égő anyagoktól és az oxigén mennyiségétől.
Kit veszélyeztet?
A füstmérgezés tulajdonképpen mindenkit veszélyeztet, akik az ingatlanban tartózkodnak. Legyenek, azok felnőttek gyerekek vagy háziállatok. A háziállatok és gyermekek ráadásul kisebb testtömegük, miatt nagyobb veszélyt jelent a füstmérgezés, hamarabb vezethet mérgezéshez, fulladáshoz.
A tűzesetek többségénél nagy mennyiségben keletkezik füst, amely gyorsan terjed az ingatlanon belül. A sűrű füstben a menekülési út megtalálása is nehéz feladat.
Hogyan előzhetők meg a lakástüzek?
Az OKF cikke alapján az alábbi módokon előzhetők meg a lakástüzek:
- Csak megbízható forrásból származó elektromos berendezést vásároljon és használjon, ne alakítsa át házilag az elektromos berendezést! Az elektromos hálózat átalakítását, javítását csak szakemberrel végeztesse!
- A lakásban helyezzen el füstérzékelőt a tűz korai szakaszban történő észlelése érdekében!
- Ügyeljen a tüzelő, fűtő berendezés helyes begyújtására és a tűz körültekintő táplálására!
- Ne halmozzon fel éghető anyagot tüzelő, fűtő berendezés körül!
- Ne takarja le a tüzelő, fűtő berendezést!
- Soha ne hagyjon felügyelet nélkül gyertyát, mécsest, egyéb nyílt lánggal égő tárgyat!
- Távolítsa el az éghető anyagokat a gyertya, mécses, egyéb nyílt lánggal égő tárgy környezetéből, mielőtt meggyújtaná!
- Gyermekek elől zárjon el, helyezzen megfelelő magasságba minden tűzgyújtásra alkalmas eszközt (gyufát, öngyújtót)!
A gyakori lakossági tűzesetek azt mutatják, hogy a tűzjelző, füstérzékelő megléte ebben a szektorban is rendkívül fontos. A Kidde füstérzékelő, lakossági alkalmazásra tervezett, már a tűz korai szakaszában jelzi a veszélyt.
Tudja biztonságban családját! Válassza a Kidde érzékelőit!