ECAC kialakulása, feladata
Az ECAC-et (European Civil Aviation Conference) 1955-ben alapították, célja, hogy az európai polgári légiközlekedési szabályozásokat és gyakorlatokat harmonizálja és egységesítse a tagok között (44 tagország) valamint, hogy promotálja a szabályozásokat a világ más részei számára is.
Az ECAC szoros együttműködést ápol az ICAO-val (International Civil Aviation Organization), az Európai Bizottsággal (EC), az EU-val, EASA-val (European Union Aviation Safety Agency), EUROCONTROL-lal és a JAA Oktatási Szervezet-tel.
Az ECAC rendszeresen szervez nemzetközi konferenciákat, workshop-okat, szemináriumokat és oktatásokat is.
ECAC küldetése
Folyamatosan fejlesszék a biztonság, hatékonyság és fenntarthatóság szempontjából az európai civil légiközlekedést.
ECAC minősítés
Bármely gyártó kérheti és kaphat engedélyt. Ahhoz, hogy egy gyártó terméke rendelkezzen ECAC engedéllyel, ahhoz neki azt kérvényeznie kell a szervezettől. Ezután az ECAC bevizsgálja az adott berendezést és megnézi, hogy teljesíti-e azokat a szigorú feltételeket, amelyek alapján a termék megkaphatja az engedélyt.
A gyakorlatban ez úgy történik, hogy egy ECAC tesztbázison tesztelik az eszközöket az EU légügyi biztonsági irányelvek alapján. Ha az adott készülék megfelel a meghatározott irányelveknek, akkor a teszteredményeket megosztják az EC-vel (European Comission) és az EU tagállamaival. Az EC megvizsgálja a teszteredményeket és alkalmasság esetén kiállítja az úgynevezett EU bélyeget az adott eszközre, arra a konfigurációra, amellyel az sikeresen teljesítette a szigorú előírásokat.
TSA minősítés
A TSA (Transportation Security Administration) az USA érdekeit és védelmét szolgálja. Ha az amerikai piacra szeretne egy adott cég védelmi berendezést eladni, akkor az eszköznek szerepelnie kell a TSA listáján. Működését tekintve zárt, nem publikus.
Ellentétben az ECAC-el, a TSA meghívásos alapon vizsgál védelmi berendezéseket. Amikor az USA védelmi berendezéseket akar magának vásárolni, akkor a TSA hívja meg az adott céget és adott berendezését az elbírálási folyamatra. Ezt a gyártó maga nem tudja kezdeményezni. Pontosan ezért a TSA egy úgynevezett piacvédelmi funkciót is el tud látni, ezzel támogatva az ő általuk preferált gyártókat.
Érdekesség: mivel Kína gazdasága olyan intenzíven növekszik, műszakilag kifogástalan dolgokat hoznak létre, így az USA komoly fenyegetést érez a gazdasága szempontjából, így például távol-keleti gyártók jellemzően nem tudnak felkerülni a TSA listára, mivel a piacvédelem miatt nem fogják őket meghívni a beszerzés előtti engedélyeztetésre.
Egy készülék csak egy adott módban tud működni, nem tud egyszerre TSA-t és ECAC-et
Az adott védelmi berendezés csak az adott országban elfogadott (tehát Európában ECAC és USA-ban TSA) tanúsítvány szerint működhet és egyszerre csak az egyik üzemmódban tudják ellátni feladatukat. Európában használt eszköz esetén megkérdőjelezhető a TSA minősítés fontossága, hiszen az EU-ban csak ECAC szerint tanúsított és aszerint működő berendezések működhetnek és láthatnak el átvizsgálási feladatot
ECAC és TSA egyenértékű vizsgálati eljárásnak számít transzkontinentális járatok esetén
Az USA és az EU egy kölcsönös együttműködési megállapodást írt alá, amely szerint az Európában működő ECAC/EU és az Amerikában működő TSA minősítéssel rendelkező védelmi berendezések használhatók EU és az USA közti direkt és indirekt transzatlanti járatok esetén is, tehát például egy átszállásos repülés esetén sem szükséges a csomagokat TSA szerint átvizsgálni. Ugyan ez igaz fordított esetben is.
Milyen berendezések kapnak ECAC tanúsítványt?
Olyan légiiparban használatos védelmi berendezések, amelyek teljesen automatikus módon kell, hogy veszélyes anyagot (pl. robbanószert) detektáljanak. Ilyenek például
- az ETD (robbanószer-nyom detektor),
- LEDS (folyadékanalizátorok)
- CT berendezések (EDS CB C3 és EDS Standard 3: feladott poggyász és kézipoggyász),
- fejlett soknézetes röntgenberendezések ( EDS CB C2: kézipoggyász)
- teljes testszkennerek.
Nagyméretű cargo átvizsgáló röntgen elven működő berendezések nem rendelkeznek ECAC tanúsítvánnyal, a hatóság ellenőrzi és hagyja jóvá ezeket a berendezéseket a használatra, akik erre a célra készült EU/ECAC teszttáska (Standard Test Piece, STP) segítségével győződnek meg a berendezések képességeiről (pl. acéláthatolás, vezetékérzékelési képesség).”
Források: https://www.ecac-ceac.org/; https://www.tsa.gov/; https://ksda.ec.europa.eu/public/screen/home ; volt ECAC alkalmazott, aki többek között a CEP (Common Evaluation Process) létrehozásáért felelt