Mi is az a röntgen sugárzás?
A röntgensugárzás az elektromágneses sugárzások1 közé tartozik. Fő jellemzője, hogy nagyenergiájú és a hullámhossza2 10 - 0.01 nm közé esik. A röntgenfoton energiája 120 eV (elektronvolt) és 120 keV (keV = 1000 eV) közé esik, ebből következik, hogy ionizáló sugárzás3, tehát az élőlényekre veszélyes. Védekezni ellene megfelelő árnyékolással lehet, erre az ólom a leggazdaságosabb megoldás.
A röntgen sugárzás mesterséges előállítására röntgengenerátor segítségével van lehetőség. A röntgengenerátor legfontosabb eleme a röntgencső. Ezen belül egy légritka térben az elektródákra nagyfeszültséget kapcsolunk, melynek hatására a katódból elektronok lépnek ki és anód felé folyamatosan gyorsulva haladnak, majd abba becsapódnak és így jön létre a röntgensugárzás. Az anód jellemzően volfrám4.Egyébként a röntgen, mint elnevezés Wilheim Röntgen német tudóshoz köthető. Mivel egy kísérlete közben a véletlennek köszönhetően röntgen sugárzás jött létre. Több hetes kutatás után pedig bizonyította a sugárzás létezését és X sugárzásnak nevezte el. Ez a mai napig megmaradt, az angolban az X-ray kifejezést használják.
A röntgensugárzást leggyakrabban orvosi és biztonságtechnikai területen használják. Jelen blogunkban csak a biztonságtechnikai alkalmazására térünk ki.
Csomagvizsgáló röntgenek fajtái
A csomagvizsgáló röntgeneknek több fajtája van, a különböző típusok eltérhetnek pl.: röntgengenerátorok számában, elhelyezésének módjában vagy alagút méretben. Bizonyos típusok szinte automatikusan teszik a dolgukat és csak felügyelni kell őket, míg más típusok esetén komoly szakértelmet igényel, hogy a kezelő magabiztosan tudja kiértékelni a kapott képet. Persze ebben az esetben is kap segítséget a berendezéstől: piros kerettel kiemeli azokat a tárgyakat, amelyek veszélyesek lehetnek. Ebben az esetben ezeket ellenőrizni szükséges.
Csomagvizsgáló berendezések osztályozásához szükséges főbb szempontok:
- röntgengenerátorok száma: jellemzően ez 1-4-ig terjed. Minél több van belőle, annál több nézetes a berendezés, annál több nézetben képes képet készíteni pl.: Az egy nézetes röntgengépek esetében, ha egynél több szögből szeretnénk megnézni a csomagot, akkor manuálisan a gépben el kell forgatnunk azokat majd újra átvilágítani. A 2-4 nézetes berendezéseket jellemzően a légiipar használja.
- röntgengenerátorok elhelyezésének a módja: alul, felül és oldalt. 4 nézetes esetén pedig átlósan is megtalálhatók ezek a generátorok
- alagút méret: ez egyszerűen megfogalmazva a gép be/kimeneti nyílásának a mérete
- acél áthatolás: ezt milliméterben adják meg és azt fejezi ki, hogy milyen teljesítményű a röntgengenerátor. Minél nagyobb ez az érték annál nagyobb teljesítményű az eszköz
- vezeték érzékelés (AWG): ezzel tudjuk meg, hogy milyen vastagságú vezetéket képes a berendezés kimutatni
- szalag terhelhetősége: az áruszállítás területén működő megoldások esetén a maximális terhelhetőség több tonna is lehet
Kezdetben az egynézetes berendezések uralták a piacot, viszont ahogy szigorodtak az előírások (jellemzően a légiiparban), úgy szaporodott a generátorok száma is. Áruszállítási területen például a kétnézetes röntgenek a kelendőbbek. Miért is? Mert egynézetes átvilágítás esetén forgatni kell a csomagokat és újra átvilágítani azokat egy másik szögből. Ez viszont időigényes és nem hatékony. A kétnézetes röntgenek egy átvilágítás alatt előállítják a szükséges két képet.
Van még egy speciális röntgenberendezés, amelyben 4 darab röntgengenerátor található meg. Ezek az úgynevezett „multiview” berendezések, kimondottan a légi személyforgalomban használatosak. Az ilyen eszközök megfelelnek Standard C2-nek, amely azt jelenti, hogy az ellenőrzőponton történő áthaladásnál az elektronikus eszközök bent hagyhatók a kézipoggyászban, csak a folyadékokat kell kivenni abból. Ezek a berendezések is gyorsítják az ellenőrzőpont áteresztő képességét.
1 Az elektromágneses sugárzás valamely forrásból bármely irányba közvetítőközeg nélkül terjedő energiaáram; egymásra merőleges oszcilláló elektromos és mágneses teret hoz létre, és a térben hullám formájában fénysebességgel terjed, energiát és impulzust szállít.
2 A hullámhossz az a távolság, amekkora távolságonként a hullám ismétlődik.
3 Ionizáló sugárzásnak nevezzük az olyan sugárzást, amelyben a terjedő részecskéknek elegendő energiája van a velük kölcsönhatásba lépő atomok és molekulák ionizációjához. Az ionizáció során egy atomból teljesen eltávolítunk egy vagy több elektront. A nagy mennyiségű ionizáló sugárzás roncsolja az élő szervezeteket.
4Volfrám: egy fémes elem, átmeneti fém.
Forrás: wikipédia és OAH.hu