A megfelelő optikai paraméterek biztosítják a piroelem (Piroelektromos elven működő tranzisztor, érzékenysége az emberi testre is jellemző infravörös hullámhossznál a legnagyobb. Az érzékelő egy infraszűrővel ellátott fémtokban helyezkedik el.) felé történő pontos leképezést. Ennek kapcsán az optikának a lehető legtöbb infravörös energiát kell áteresztenie, míg a látható fényt a lehető legkisebb mértékben
A felhasználás helyszíni adottságaitól függően az érzékelők optikáit gyakran maszkolni kell. A maszkolásnak az esztétikai követelményeknek megfelelően nem szabad látszania.
A fent felsorolt kritériumok mindegyikének megfelelni nem is olyan egyszerű, mint elsőre gondolnánk. Egy olyan megoldásra van szükség, amely a lehető legtöbb kritériumnak megfelel.
Az megfelelő optika két részből áll:
Az infravörös energia leképzésére és továbbítására kell egy igen pontos felület. TÜKÖR
Infra tartományban áteresztő réteg, amely az infravörös energiát a tükör felé továbbítja. ABLAK
A tüköroptika és fresnel lencse összehasonlítása
Áteresztő képesség
A fresnel lencse az infravörös energia 1/3 részét elnyeli, így elektronikus úton történő erősítésre van szükség, ami egyúttal a zavarforrásokat is erősíti. A tüköroptika az infravörös energia 2-7%-át nyeli el, így nincs szükség erősítésre.
Maszkolás
A tüköroptika és a fresnel lencse is maszkolható. A fresnel lencse maszkolását az érzékelő maszkolási mátrixa segítheti. A tüköroptika függönyei könnyen és gyorsan maszkolhatóak a telepítési leírásban feltüntetett ábrák alapján. A tüköroptikás mozgásérzékelők látószöge 78-86⁰, mely maszkolással a megfigyelt terület sajátosságainak megfelelően csökkenthető.
Érzékelés
A fresnel lencsés mozgásérzékelők esetében több, különböző méretű nyaláb fedi le az ellenőrzött területet. Az mozgásérzékelőtől távolodva egyre nagyobb sebességű mozgásra van szükség a riasztáshoz.
Ezzel ellentétben, a speciális, 3Brid technológiát (részletezés lentebb) használó tüköroptika esetében az úgynevezett csúszófókusznak köszönhetően a nyalábokon belül az érzékenység nem változik, a tömör, hézagmentes függönyök minden pontján ugyanakkora mozgásra van szükség a riasztáshoz és maximális jelet ad a behatolóról.
Az Aritech tüköroptikás mozgásérzékelők sajátosságai.
Ipari környezetbe
A kis zavarérzékenység lehetővé teszi ipari környezetben való alkalmazásukat. Valamint az Aritech kínál olyan infrákat, melyeknek extrém nagy a lefedettsége. (VE735 | PartnerTech Kft.)
Függönyös kialakítása
Felmerülhet a kérdés, hogy miért szükséges függönyökre bontani a tükröt? Ennek csupán esztétikai jelentősége van: Ha nagyobb függönyöket, de kisebb számban tartalmazna az optika, az érzékelőnek sokkal robusztusabbnak kellene lennie.
Jumperelhetőség és LED beállítások
Az érzékelő családok minden érzékelője jumperelhető, ezzel megkönnyítve a telepítők számára a beállításukat. A LED-ek működése lehet folyamatos, vagy sétateszthez kötött.
3Brid technológia
A 3Brid technológia egy speciális tükörkialakítás, mellyel biztosíthatóak a tömör, hézagmentes, azonos vastagságú függönyök, a maximális jel a behatolóról. A kialakítás lehetővé teszi az érzékelő maga alá látását.
4D és 5D jelfeldolgozás
Az 4D jelfeldolgozás minimalizálja a téves riasztások valószínűségét. Ennél a jelfeldolgozási formánál a jelalak, jelsebesség, jelforma, digitálisan kerül feldolgozásra.
A jel méretének vizsgálatával kiszűrhetőek a környezeti rezgések és feszültségtüskék, a jelsebességet megfigyelve megállapítható, hogy egy riasztást egy hőforrás váltott-e ki, míg a jelforma egyértelműen árulkodik az érzékelési tartományban lévő légáramlatokról.
Az 5D jelfeldolgozás a 4D-t egészíti ki egy algoritmussal. Az érzékelő képes különbséget tenni és lassú és gyors mozgás között. Lassú mozgás esetén az 5D jelfeldolgozás lép életbe, mely összeveti a lassú mozgást az emberi mozgásra jellemző értékekkel, kizárva a fényvisszaverődésből származó riasztások lehetőségét.
V2E technológia (vektor-kiértékeléses PIR-ek esetében)
A V2E (Vector Verifies Enhanced motion sensor) a VE vektorikértékeléses mozgásérzékelő széria eszközeiben alkalmazott jelfeldolgozási mód. Minden jelforrás egyedi vektormintát alkot. A mozgásérzékelőben található két piroérzékelő két jelet ad le, minimális időeltolódással. A két jel kombinációja egyedi jelet alkot, a V2E jelfeldolgozó algoritmusa így könnyen elkülöníti a valós riasztást az előre programozott fals riasztást eredményező vektorképektől. Azon felül, hogy a technológia képes kizárni a vakriasztást adó vektorokat, képes meghatározni a mozgás irányát is.
Tehát mi jellemzi az Aritech mozgásérzékelőket?
- Egységes, minimalista design
- Ipari változatok elérhetőek, nagy területek lefedésére
- Jumperelhetőség, a könnyebb beállításért – tulajdonságok be- és kikapcsolása
- Nincs szükség jelerősítésre a fresnel lencsés PIR-ekkel szemben
- Könnyű, diszkrét maszkolhatóság, a területek sajátosságainak megfelelő érzékelési tartományok
- Speciális tüköroptika kialakítás (3Brid technológia), így az érzékelési tartomány minden pontján azonos riasztási érzékenység
- 5D jelfeldolgozás, mellyel kiszűrhetőek a téves riasztások, mint hőforrások, légáramlatok