Hogyan konfiguráljunk több 2X tűzjelző központból felépülő tűzjelző rendszert?
- A több tűzjelző központból álló rendszer jellemzően összetett, kiemelt fontosságú a rendszer átláthatósága. Ennek érdekében javasoljuk, hogy minden központon legyenek egységesen létrehozva a következő rendszer elemek (még akkor is, ha az adott központon nincsenek használatban):
- Összes zóna egységes létrehozása minden központon (Zónák)
- Összes terület egységes létrehozása minden központon (Területek)
- Összes kimenet csoport egységes létrehozása minden központon (Kimenetcsoport)
- Kimenet csoportok zónához rendelésének egységes létrehozása minden központon (Zónák)
- Zónák területhez rendelésének egységes létrehozása minden központon (Területek)
- Ha nem szeretnénk többször dolgozni a központok egységesítésével, a következőképp is eljárhatunk:
- Az első központot hozzáadjuk a PCC-2X konfigurációs szoftverhez, és azon elvégzünk minden zóna, terület, kimenet csoport létrehozást, hozzárendeljük a kimenet csoportokat a zónákhoz, hozzárendeljük a zónákat a területekhez.
- A központra kattintva kiválasztjuk a „Mentés sablonként…” opciót.
- A projekt nevére kattintva kiválasztjuk a „Létrehozás sablonként…” opciót, és létrehozzuk a többi új központot / központokat.
- Ezután beállítjuk a következő Központ paramétereket minden központon egyedileg:
- A legáltalánosabb használat az, hogy minden központon minden esemény látszik, és minden központból minden konfiguráció elvégezhető (homogén rendszer). Ilyenkor a következő beállítások szükségesek minden központon:
- Firenet / Hálózatba kötött központok -> Minden központhoz minden másik központ hozzá legyen rendelve
- Firenet / Ismételt központok -> Minden központhoz minden másik központ hozzá legyen rendelve
- Ha ezekkel a lépésekkel megvagyunk, elkezdhetjük a hurok eszközök hozzáadását a szoftverben manuálisan, vagy a tűzjelző központ ’Öntanulás’ funkciójával.
- Az átláthatóság és kezelhetőség szempontjából a központok, zónák, területek, kimenet csoportok mellett minden hurok eszközt, minden bemenetet és minden kimenetet pontosan nevezzünk el, hogy később is értelmezni tudjuk az elnevezést. Alapesetben a tűzjelző központban használt elnevezések kerülnek használatra a felügyeleti szoftverben is. Hurok eszköz elnevezés példa:
- 1/2/3 hegesztő műhely füst érz = Központ 1 Hurok 2 Cím 3 hegesztő műhely füst érzékelő
- 3/1/125 ép 5 em 1 konyha hőérz = Központ 3 Hurok 1 Cím 125 épület 5 emelet 1 konyha hőérzékelő
- Az elnevezések maximum 30 karakter hosszúak, így javasolt könnyen érthető, egyértelmű rövidítéseket használni az elnevezésekben (a felügyeleti szoftverben már lehet hosszabb elnevezéseket használni).
- Az átláthatóság szempontjából a nem használt bemenetek és kimenetek neve legyen „Nem használt”. Emellett hozzunk létre egy „Nem használt” kimenet csoportot, és a nem használt kimenetekhez ezt a csoportot rendeljük hozzá.
- Ha a rendszerben szabályokat (egyedi tűzjelző rendszer működést tesznek lehetővé) használunk, be lehet állítani, hogy a szabály hatása csak az adott központon (amelyiken megírjuk a szabályt), vagy minden központon érvényes legyen. A rendszer működés egyszerűsége és átláthatósága szempontjából minimalizálni ajánlott a szabályok számát a rendszerben.
- Ha az 1-es pontban egységesített adatokban (zóna, terület, kimenet csoport, hozzárendelések) bármilyen változás van, azt minden központon aktualizálni kell. Természetesen a változásokat mindig aktualizálni kell a felügyeleti szoftverben is.
- A több központból álló tűzjelző rendszer minden központja ugyanolyan firmware verziójú legyen. Karbantartások alkalmával tartsuk naprakészen a tűzjelző eszközök firmware verzióit.