Ebben a blogban erre keressük a választ a következő pontokban:
- Mi az ONVIF
- ONVIF tanács tagjai
- Mikor hasznos az ONVIF Profil?
- Saját fejlesztésű protokoll előnyei
Az ONVIF
Az ONVIF - az Open Network Video Interface Forum rövidítése - egy globális fórum és egy globális protokoll, amely lehetővé teszi, hogy a különböző gyártók különböző felügyeleti és biztonsági eszközei zökkenőmentesen működjenek együtt. A környezet megteremtéséhez a fórum létrehozott egy ONVIF API-t.
A kamera rendszereknél „ONVIF Profile G” a szoftverre vonatkozik, „ONVIF Profile S” az alap-, míg „ONVIF Profile T” a kiterjesztett funkcionalitású videó folyamra vonatkozik.
ONVIF tagok
A szervezet öt féle tagságot különböztet meg jogosultsági szintjei alapján: Teljes jogú tag (Full member), regisztrált társult vállalat (Affiliate), hozzájáruló tag (Contributing), felhasználó (User), megfigyelő (Observer). A pontos lista a hivatalos oldalukon található.
Teljes jogú tag | ők alakítják a szabványokat, elsőként férhetnek hozzá az API-hoz, amit használhatnak is, a tanácsban szavazati joguk van |
Leányvállalat | megegyezik a teljes jogú taggal |
Hozzájáruló | API munkacsoportban dolgozik, nincs szavazati joga |
Felhasználó | Használják az API-t és a logót, nem szavazhatnak, fejlesztésen nem dolgoznak |
Megfigyelő | Nem gyárt-, forgalmaz-, népszerűsít olyan terméket, mint a többi tag. API-t tesztelnek, tanácsban nincs szavazati joguk |
Hogyan lehet egy vállalkozás tagja az ONVIF-nek?
Bármely egyesület, szervezet vagy vállalkozás csatlakozhat a fórumhoz, aki a fórum területén tevékenykedik, megfizeti az éves tagdíjat, elfogadják a szabályzatot, valamint nem szerepel az Amerikai Egyesült Államok export ellenőrzési szabályaihoz kapcsolódó Entry List-en.
Mikor lehet hasznos az ONVIF Profil használata?
Amikor egy gyártófüggetlen megoldás létesítése a cél. Például egy olyan rögzítő szerverhez („A” rögíztő gyártó) csatlakoznak különböző gyártmányú kamerák („B”, „C”, és „D” kamera gyártók).
Ugyanakkor a gyártófüggetlen megoldások általában drágábbak, mintha egy gyártó kamerája és rögzítője kerülne beszerzésre, hiszen számos gyártó termékével kell a fejlesztőknek foglalkozniuk. A nagyobb support igény és az eltérő kompatibilitás ahhoz vezet, hogy az integrátornak egyeztetni kell a rögzítő fejlesztőjével, valamint minden érintett kamera gyártójával.
Példának adott egy „A” gyártmányú NVR szerver és 1-1db „B”, „C”, és „D” gyártmányú kamerák. Ebben az esetben négy gyártó képviselőjével kell egyeztetni, ami kevésbé gördülékeny, mint az a megoldás, amikor azonos a kamera és a rögzítő gyártója.
Az ONVIF folyamatos fejlesztés alatt áll, a blog írásának pillanatában a legfrissebb verzió a 21.12. Arra is figyelni kell, hogy melyik profilt támogatja a rögzítő, milyen firmware-el szerelt kamerát lehet beilleszteni, milyen az integráció foka. Előfordulhat, hogy bizonyos funkciókat, például a vonalátlépést nem lehet integrálni.
Saját fejlesztésű protokollal „felszerelt” rendszerek
Ezeknél a rendszereknél jellemzően azonos a kamera és a rögzítő szoftver/hardver gyártója. Mivel a gyártóknak üzleti céljuk, hogy a lehető legtöbb felszerelt termék az ő termékpalettájukról legyen, gyakran költséghatékonyabbak, mint a gyártófüggetlen megoldások.
Egy komplett rendszer tervezése és üzembe helyezése is gördülékenyebb, mint a független rendszereknél, mivel csak egy gyártói képviselettel kell együttműködni.
Például az „A” gyártó egyrészről saját protokollt használ, másrészt teljes jogú tagja az ONVIF tanácsnak.
Attól, hogy az ONVIF tanácsból ideiglenesen felfüggesztették még a saját fejlesztésű protokollt használhatják, saját-, önálló rendszereket létrehozhatnak.
Példa a független és a nem független protokollú rendszerek közti különbségre
A legegyszerűbben talán az Android és az iOS közti különbséggel tudom szemléltetni a különbséget. Az Android egy nyílt forráskódú rendszer, míg az iOS zárt. A Google lehetővé teszi bármely készülékgyártónak, hogy a kritériumokat betartva használja az Android OS-t, ezzel ellentétben az Apple nem engedélyezi más gyártóknak, hogy az iOS-t futtassák készülékeiken.
Az iOS-nél nincsenek kompatibilitási problémák, Androidnál előfordulhat.
CCTV rendszereknél az Android az ONVIF, míg az iOS a saját protokoll párhuzama.
Összefoglalva
- Az ONVIF egy fórum, mely több gyártóból áll és közös protokollt és fejlesztési környezetet készítenek.
- Bármilyen nem természetes személy csatlakozhat a fórumhoz, aki elfogadja a szabályzatot és megfizeti a tagsági szintek megfelelő díjat.
- Az ONVIF Profilt akkor kell használni, ha gyártófüggetlen megoldás létesítése a cél.
- Magasabb beruházást és
- nagyobb supportot igényel.
- Kevés supporttal instabil lehet.
- A saját protokollt használt rendszerek költséghatékonyabbak, kevesebb supporttal is stabil.
Fogalmak:
Interfész: két számítógépes (hardver vagy szoftver) eszköz, vagy a számítógép és az azt használó ember érintkezési felülete. Az interfész olyan megoldásokat tételez fel, amelyeket mindkét fél ért.
Protokoll: Az informatikában a protokoll egy egyezmény, vagy szabvány, amely leírja, hogy a hálózat résztvevői miképp tudnak egymással kommunikálni. Ez többnyire a kapcsolat felvételét, kommunikációt, adat továbbítást jelent. Gyakorlati szempontból a protokoll azt mondja meg, hogy milyen sorrendben milyen protokoll-üzeneteket küldhetnek egymásnak a csomópontok, illetve az üzenetek pontos felépítését, az abban szereplő adatok jelentését is megadja.
Entry List: A Bureau of Industry and Security (BIS) listája, más néven a "BIS Entity List", meghatározza azokat a konkrét külföldi személyeket (beleértve a vállalkozásokat, kutatóintézeteket, kormányzati szervezeteket és egyéb jogi személyeket), akikre az amerikai kormány engedélyezési és szankciós követelményei vonatkoznak.
Források:
https://www.onvif.org/wp-content/uploads/2021/10/onvif-rules-of-membership-revised-20211014.pdf
https://www.onvif.org/profiles/profile-g/
https://www.onvif.org/profiles/profile-s/
https://www.onvif.org/profiles/profile-t/
https://www.onvif.org/join-us/membership-levels/
https://hu.wikipedia.org/wiki/Interf%C3%A9sz
https://hu.wikipedia.org/wiki/Protokoll_(informatika)
https://www.bis.doc.gov/index.php/policy-guidance/lists-of-parties-of-concern/entity-list