Tavaly egy céges évértékelő megbeszélésen jeleztem, hogy ambícióim között szerepel, hogy egy nap tervező legyek ezért lehetőséget kaptam, hogy részt vegyek tervezési munkákban is. Mivel korábban még nem foglalkoztam tervezéssel, a CAD programokat is meg kellett tanulnom, ezért részt vettem egy tanfolyamon és tapasztalt kollégám is segített abban, hogy gyorsan felzárkózzam. A munkám részét képezte, hogy elmélyedjek a modern CAD programok által nyújtott lehetőségekbe, megvizsgáljam az új irányokat. Tervező kollégámmal ekkor ismerkedtünk meg a HADstair-rel, de kezdjük az elején.
Hogy épül fel egy tervezési folyamat?
Tervezés menete:
- kapott rajzok tisztítása,
- érzékelők elhelyezése,
- kábelezés jelölése,
- érzékelők felcímzése,
- elvi rajz készítése,
- tervdokumentációhoz riportok készítése.
Aki egyszerűen nekiáll minden előzetes ismeret nélkül egy CAD rajznak, az nem biztos, hogy tudja, hogy léteznek blokk-ok és attribútumok. Ezek a definíciók számomra is idegennek hangzottak eleinte.
Azonban, ha ikonkészletünket a HADstair által előre definiált blokk készletre váltjuk, akkor a rajzon bármikor könnyedén le tudjuk cserélni az adott eszközt egy másik típusra. Ebben az esetben a HADstair dinamikus, attribútumos blokkjait használjuk. 😊 Jelen példánkban nézzük meg egy tűzjelző rendszer tervezésében, miként tud értékes órákat megspórolni Nekünk ez az alkalmazás.
1. A kapott rajzok tisztítása
Kapunk egy alaprajz csomagot, amin az egyes tervek olyan rajzelemeket, fóliákat tartalmaznak, amikre nekünk semmi szükségünk és csak zsúfoltak, átláthatatlanok lesznek tőle a terveink, ha ezeket nem tüntetjük el. A HADstair program rendelkezik egy “Tisztít” opcióval, aminek segítségével a rajzról egy elem kiválasztásával az összes ilyen elem kitörölhető egy gombnyomással. Ha ezt kifejezetten egy adott fólián vagy egy adott vonaltípust figyelembe véve szeretnénk megtenni, akkor erre a szűrők adnak lehetőséget. Sőt, a kitörölt elemeket egy fájlba kigyűjtve a többi rajzon, erre a fájlra hivatkozva már „gondolkodás és odafigyelés” nélkül törölhetjük ezeket az elemeket.
Problémát szokott még az is okozni, hogy az építész rajzon több színt is használnak, szerencsére a HADstair-ben erre is van egy külön gomb, ami az egész rajzot egyszínűre állítja (blokkokon belül, szétrobbantás nélkül is), és így az általunk tervezett példában a tűzjelző rendszert egyértelműen, jól átláthatóan tudjuk ábrázolni az alaprajzon. Ezzel a módszerrel a tervrajzok tisztításán akár értékes órákat nyerhetünk.
2. Az érzékelők elhelyezése
Ebben is rengeteget segít nekünk a HADstair. Akár automatikusan elvégzi az eszközök kihelyezését, adott például egy nagyobb alapterületű helyiség ahová pontszerű optikai füstérzékelőket szeretnénk elhelyezni, megmondhatjuk a programnak, hogy a területre a faltól és egymástól meghatározott távolságra automatikusan szórja ki azokat az előre definiált eszközkészletből. Lehetséges az eszközök kiszórása úgy is, hogy a kisebb helyiségeknek pontosan a közepére helyezi el az eszközöket a helyiség két átlós pontjának a megadásával.
3. Kábelezés jelölése
A kábelezésben is hatékony segítséget nyújt a program. Például egy nyomvonal mentén az oda tartozó eszközök kijelölésével, automatikusan felfűzni azokat. (Tűzjelző rendszer tervezés hatékonyan HADstair programmal videó 1:38-tól.) Természetesen a kábelezésre használt vonalak hosszát megadja a program, amire egy pár százalékot rászámolva könnyen meghatározhatjuk a szükséges kábel mennyiségét.
4. Érzékelők felcímzése
Következő lépésként a fizikai és logikai sorrend alapján az eszközök címzésére van szükség. Erre is többféle módszert alkalmazhatunk a HADstair-rel, mint például a sorba kattintás vagy a nyomvonal alapján való címzés, esetleg érzékelő típus szerinti zónákba rendelés. Tehát elfelejthetjük a manuális kézzel történő felszámozást, amivel megint csak komoly órákat spórolhatunk meg. Nem beszélve arról, hogy mivel a számozás automatikusan történik, így a hibázás lehetőségét is jelentősen csökkenthetjük (lényegében a nullával egyenlő).
További hasznos funkció, hogy az egyes eszközökhöz az adott helyiségeknek a helyiségpecsétjeit hozzárendelhetjük (helyiség szám, név, méret, illetve emelet), amit akár az elvi rajzon minden eszköz alá kitehetünk, de ami a legjobb, hogy a végén egy Excelbe kiexportálva egy automatikusan generált telepítési jegyzéket kaphatunk.
5. Elvi rajz készítése
És elérkeztünk ahhoz a ponthoz, amit szerintem minden tervező (rajzoló) utál, az elvi rajz elkészítése. Itt talán még hatványozottabban jelentkezik a hibázás lehetősége, de nem a HADstair-rel, mert a programmal egy gombnyomással legenerálhatjuk akár az összes elvi rajzot, az általunk a számozásnál megadott sorrenddel, a megfelelő számozással és eszköz típusokkal. Gondolom mondanom sem kell, hogy ezzel a funkcióval is hány unalmas, monoton munkaóra spórolható meg. A jelmagyarázat készítése is hasonló módon működik, ráadásul ebben az esetben lehetőségünk van a rendszerben lévő összes elem megszámoltatására típus szerint. Így akár már ebből készülhet egy indikatív árajánlat a megrendelőnek.
6. Tervdokumentációhoz riportok készítése
A tervek elkészülését követően, még össze kell állítanunk a tervdokumentációt, amiben szintén nagy segítséget nyújt a program. Ahogy az érzékelők felcímzésénél már említettem, ha helyiségpecséteket is rendeltünk az eszközökhöz, akkor egy excel sablonba beimportálva a rajzból kiexportált adatfájlt automatikusan tudunk legenerálni anyagkiírást, telepítési jegyzéket, helyiségkönyvet stb.
Ezután azt mondhatnánk, hogy végeztünk, de az élet sosem ilyen egyszerű, hiszen a tervekben gyakori a változtatás. Ezeknek a változtatásoknak a lekövetése pedig szintén sok munkaórát és odafigyelést igényel. Például utólag beszúrni a hurokba egy eszközt, és a logikailag/fizikailag utána következő eszközök címét egyesével növelni, majd ezt az elvi rajzon is lekövetni a hagyományos módszerrel nem mondható túl hatékonynak.
Az új eszköz beillesztését követően automatikusan felcímzi az utána következő eszközöket, automatikusan generálhatunk új elvi rajzot és a darabszámokat. Így gyorsan és egyszerűen módosíthatja a terveket.
Tehát mit nyertem a program használatával?
- A monoton, unalmas feladatok kiküszöbölésével rengeteg mérnöki időt spórolok meg -> könnyebb és gyorsabb a tervezés.
- A feladatok automatizálásával csökkentettem és szinte kizártam a tévedés lehetőségét.
- Az utólagos módosítások gyorsabban, hibamentesen elvégezhetők.
- Helyettem készíti el az elvi rajzokat.
- A dokumentációhoz szükséges táblázatokat legenerálja nekem.
- Hatékonyabban végzem a munkámat, egy-egy terv elkészítése sokkal kevesebb időt vesz igénybe és ennek ellenére az elkészített tervek részletesebbek.
Nyilvánvalóan a fentiekben HADstair szoftver funkcióinak a töredékét ismertettem, de minél többet dolgozom vele annál pontosabban és hatékonyabban tudom eltölteni a tervezésre szánt időt. Mindenkinek csak javasolni tudom, megéri rászánni azt az időt amíg beletanul az ember a számára fontos funkciók használatába, mert amint már említettem nem csak jelentős mennyiségű munkaórát spórolhatunk meg a használatával, de részletesebb terveket, tervdokumentációkat készíthetünk a segítségével.
A HADstairt nem csupán a tűzjelző, behatolásjelző és egyéb biztonságtechnikai rendszerek tervezésében segít nekünk, vannak más moduljai is, mint például az erősáramú rendszer, strukturált hálózat, tűzvédelem, RWA , nővérhívó stb. modul, de ezekről talán egy másik cikk során bővebben mesélünk.