A behatolásjelző-, beléptető-, tűzjelző központokban és a hozzájuk tartozó bővítőkben a tápegység jellemzően adott, a gyártó által legoptimálisabbnak tartott erőforrásként. Ezek esetében leginkább csak a méretezésre kell figyelnünk. Viszont a fentebb említett rendszerekhez tartozó kiegészítők (érzékelők, jelző eszközök, ajtótartó mágnesek, elektromos zárak stb.) esetében már fontos szerepet kap a megfelelő szünetmentes tápegység kiválasztása.
A kiegészítő eszközök tápellátására jellemzően dobozolt, szünetmentes működésű, kapcsoló üzemű tápegységeket szoktunk használni. Nézzük meg, hogy ez mit is jelent:
- Dobozolt = Gyártó által átgondolt kialakítású, szerelési pontokkal, szellőző nyílásokkal és kiegészítőkkel ellátott, megfelelő méretű fémdoboz, beszerelt elektronikával
- Szünetmentes tápegység = Az adott tápegység tulajdonságainak és kapacitásának megfelelő akkumulátor tehető a tápegység dobozába, és megfelelő töltőárammal tölteni is tudja azt
- Kapcsoló üzemű = A 230VAC bemenetet egyen irányítják, és ezt a nagy egyenfeszültséget magas frekvencián kapcsolgatva (ebből adódik az elnevezés) egy impulzusüzemű transzformátorra vezetik. A kimeneti feszültség a transzformátor szekunder feszültségének egyenirányítása révén áll elő. A kis méret, jó hatásfok, kedvezőbb ár miatt a kapcsoló üzemű tápegységek gyakorlatilag kiszorították a hagyományos lineáris üzemű tápegységeket.
Néhány elméleti példán keresztül nézzük meg a tápegység választás lehetséges buktatóit:
Azt, hogy 13.8 VDC vagy 27.6 VDC kimenetű tápegységre van szükségünk, a megtáplálni kívánt eszközök feszültségigénye egyértelműen meghatározza.
Egy tápegységnél elsődleges szempont, hogy valamilyen módon vissza tudja jelezni, ha problémát érzékel (bejövő AC feszültség hibája, akkumulátor hiba, általános hiba stb.). Olyan szünetmentes tápegységet javaslunk választani, amikben vannak erre dedikált relé kimenetek, mert így a visszajelzések a behatolásjelző / tűzjelző rendszerbe beköthetők és megjeleníthető a tápegység állapota. Gyakran azt tapasztaljuk, hogy visszajelző kontaktusokkal nem rendelkező tápegységeket használnak, vagy nem kötik be a visszajelző kontaktusokat a tűzjelzőre / riasztóra.
Ha kiszámoljuk, hogy a tápegységre kötött eszközök maximális áramfelvétele 1.8A, akkor könnyen megelégedhetünk egy 1.8A terhelhetőségű tápegység kiválasztásával. Azonban mindig javasolt legalább 20% tartalékot hagyni, így legalább 1.8A * 1.2 = 2.2A terhelhetőségű tápegységben gondolkozzunk. Arra is figyeljünk, hogy a gyártó által megadott terhelhetőségi adatok az eszköz működési hőmérséklet tartományára vonatkozik, ezen tartományon kívüli tápegység használat jelentősen rontja a tápegység terhelhetőségét.
Figyeljünk arra is, hogy a tápegységnek nemcsak a fizikai eszközök tápellátását kell biztosítania, hanem a tápegységre kötött akkumulátor töltését is. Az akkumulátor töltő áram nagyjából az akku kapacitásának 10 – 30 %-a kell legyen, vagyis egy 7Ah akku töltéséhez kb. 0.7 – 2.1 A töltőáram szükséges. Ezt a töltőáramot hozzá kell adjuk a tápegység terhelhetőségéhez – az előző példát folytatva így kb. 2.2A + 0.7 A = 2.9A terhelhetőségű tápegységnél tartunk.
Végül, de nem utolsó sorban, figyelembe kell vennünk a vonatkozó előírásokat is. Behatolásjelző rendszernél az EN Grade 2 minősítés azt írja elő, hogy a rendszernek áramszünet esetén 12 óráig kell üzemelnie, és 72 óra alatt kell visszatöltenie a lemerült akkumulátort. EN Grade 3 esetén a rendszernek áramszünet esetén 30 óráig kell üzemelnie, és 24 óra alatt kell visszatöltenie a lemerült akkumulátort. Ha az előző pontokban szereplő 2.2A áramot szeretnénk EN Grade 3 szerint 30 óráig biztosítani áramszünet esetén, akkor egy 2.2A * 30h = 66 Ah akkumulátort kezelni képes tápegységet szükséges választanunk. Emellett a tápegységnek pedig legalább 66Ah / 24h = 2.75A akkumulátor töltő árammal kell rendelkeznie. Ehhez azért már egy lényegesen nagyobb teljesítményű tápegységre van szükség, legalább 2.2A + 2.75A = 4.95 A terhelhetőséggel.
A PartnerTech Kft. weboldalán található tápegység kereső a következőkben tud segíteni:
- Kiválaszthatjuk, hogy milyen minősítésű tápegységre van szükségünk
- Kiválaszthatjuk, hogy milyen technikai kimenetekkel rendelkező tápegységre van szükségünk
- Kiválaszthatjuk, hogy milyen méretű (Ah) akkumulátort és akkumulátor töltő áramot szeretnénk használni a tápegységben
- Kiválaszthatjuk, hogy mekkora legyen a tápegység teljes terhelhetősége, beleértve a külső AUX tápellátást és az akkumulátor töltést
- Számos egyéb kritériumnak megfelelően is választhatunk tápegységet (működési hőmérséklet, méret, vizuális visszajelzések típusa, szín stb.)
A tápegység kereső az alábbi linken érhető el:
https://partnertech.hu/termekek/pulsar/dobozolt_tapegyseg_kereso
Reméljük, hogy blogunk elolvasása segít az optimális, szünetmentes tápegyég kiválasztásában.