2X tűzjelző rendszer karbantartása
PDF formátumban innen tölthető le a karbantartási segédlet.
-
A tűzjelző rendszer karbantartásában minden esetben a hatályos OTSZ és TVMI beépített tűzjelző berendezések felülvizsgálatára és karbantartására vonatkozó előírásai az elsődleges irányadók. Olvassa el a hatályos előírásokat, és tartsa be azokat!
-
A helyszínre kiérve a karbantartás megkezdése előtt győződjön meg arról, hogy a távfelügyeletet ellátó cég / tűzoltóság értesült-e a rendszer karbantartása felől.
-
Akadályozza meg, hogy a vissza nem állítható, illetve a helyszínen való munkavégzést akadályozó vezérlések elindulhassanak!
-
A kinyitott központ(ok)ról fénykép készítése, amin jól látszik az adott eszköz belső rendezettsége (kábelezés), és az akkumulátor.
-
Ellenőrizze az akkumulátor gyártási dátumát, majd futtasson egy kézi akkumulátor tesztet. Bizonyosodjon meg róla, hogy akkumulátorról is üzemel a központ. (Főmenü -> Teszt -> Akkumulátor teszt).
-
A központ kezelő felületén indítson egy LED tesztet a főképernyőről, az F3 gomb kétszeri megnyomásával. Ellenőrizze, hogy minden LED működik-e.
-
Csatlakozzon a központhoz a PCC-2X szoftverrel, majd végezze el az alábbi lekérdezéseket:
-
Központ(ok) konfigurációjának kiolvasása. (Kommunikáció -> Beolvasás a központról -> Jelenlegi központ)
-
Központ(ok) eseménynaplójának lekérdezése (Jelentések -> Eseménynapló)
-
Aktuális események lekérdezése. (Jelentések -> Aktuális események)
-
Érzékelők állapotának lekérdezése. (Jelentések -> Érzékelő állapot)
-
A központ(ok) konfigurációját exportálja ki (megnyitott projekt bezárása -> Projekt -> Exportálás), és mentse egy külső adathordozóra. A lekérdezett .html fájlokat is mentse egy külső adathordozóra. Ha szükséges, irányított beillesztéssel importálhatja excel táblázatba a html fájlok tartalmát, így könnyebben elvégezhetők egyes szűrések.
-
Az aktuális események lekérdezésénél keletkezett .html fájl segítségével állapítsa meg, milyen hibák illetve állapotok vannak jelenleg a központon, hárítsa el a problémákat.
-
Az érzékelő állapot lekérdezésekor keletkezett .html fájlban nézze meg melyik eszköz van letiltva, derítse ki a letiltás okát, hárítsa el a problémát és szüntesse meg a letiltást.
-
Az érzékelő állapot lekérdezésekor keletkezett .html fájl „An1Jelenleg” oszlopa tartalmazza minden optikai füstérzékelő jelenlegi analóg értékét. Természetesen amelyik eszköznél a központ szennyezett érzékelő állapotot vagy szennyezett érzékelő hibát jelez, annál az optikai kamrát egyértelműen cserélni vagy tisztítani kell. A tiszta eszköz analóg értéke 50, de ez az érték a drift kompenzációnak köszönhetően változhat az érzékelő működése során. 16 és 80 közötti értékek üzemszerűek, érték növekedést a szennyeződés, érték csökkenést az elektronika öregedése, párás környezet, elektromágneses zavarok okozhatnak.
-
Ha az analóg érték 16 alatti, akkor valószínűsíthető, hogy meghibásodott az érzékelő, és cserélni kell.
-
A 80-nál magasabb analóg értékkel rendelkező érzékelőket a tesztelés előtt tisztítsa ki, majd a központ kezelőfelületén alkalmazza a „Tiszta eszköz” opciót. (Főmenü -> Riportok -> Eszköz állapot -> Hurok kiválasztása -> Eszköz kiválasztása -> Tiszta eszköz). Ezzel az aktuális értékhez állítja a füst érzékelő által mért analóg érték minimumát, maximumát és átlagát. Fontos azonban, hogy a riasztási határérték nem kerül azonnal kompenzálásra, lassan, fokozatosan (20 percenként 1 érték) történik a kompenzáció. 3.7 központ firmware verziótól van lehetőség hurkonként gyors kompenzálásra a Riportok -> Eszköz állapot -> Hurok kiválasztása -> Gyors kompenzálás menüben. Fontos! Semmiképpen ne nyomjon rá az Eszköz állapot menü -> Mind tiszta (F4) opciójára, mert az az összes eszköznél visszaállítja alapra az analóg érték minimumát, maximumát és átlagát.
-
A rendszerben levő összes tűzjelző központon ellenőrizze az aktuális firmware verziót a Riportok -> Revízió -> Firmware verzió menüben. Csináljon fotót az aktuális firmware verziókról. Jól működő, hibamentes rendszernél nem feltétlenül szükséges firmware-t frissíteni. Azonban bármilyen probléma esetén ajánlott a firmware frissítés, a gyártói előírások szerint: https://partnertech.hu/t1_firmware_verziok (bejelentkezés után érhetők el a lépések). Kiberbiztonsági okokból az Ethernet hálózatra kötött eszközök frissítése mindig ajánlott. Firmware frissítés végrehajtása után szintén ellenőrizze az aktuális firmware verziókat, és készítsen új fotót a frissített firmware verziókról.
-
Amennyiben minden hiba megszűnt és a tűzjelző központ(ok) firmware verziója naprakész, kezdje meg az érzékelők tesztelését. Célszerű ezután csak akkumulátorról működtetni a központot, hogy az akkumulátor is hosszabb tesztelésre kerüljön.
-
Első lépésként tegye teszt üzemmódba a tesztelni kívánt zónát. A teszt üzemmód meg fogja akadályozni, hogy az adott zónából érkező tűzjelzés bármilyen vezérlést elindítson. (Főmenü -> Teszt -> Zóna teszt)
-
Fontos! Ügyeljen arra, hogy a tesztelés közben egy adott tűzszakaszról kézi jelzésadó vagy automatikus érzékelő generálhasson riasztást. Így, valós tűz esetén a tűzszakaszban tartózkodók értesülhetnek a veszélyről.
-
Az érzékelő jelzést ellenőrizze a tűzjelző központ kijelzőjén, és ha van, a számítógépen futó grafikus megjelenítő szoftverben is. Nézze meg, hogy az érzékelő jelzése valóban ott jelenik meg a térképen, ahol az érzékelő van, továbbá azt is, hogy az érzékelő elnevezése pontos, és a tűzjelző központon és a grafikus megjelenítő szoftverben megjelenő név ugyanarra az eszközre vonatkozik.
-
A zónák tesztelését követően tesztelje a vezérlések működését minden jelzési zónából.
-
Ellenőrizze, hogy a tűz- és hibajelzések rendben beérkeznek-e a távfelügyeletre / tűzoltóságra. Ha lehetséges, kérjen erről e-mailben visszajelzést a távfelügyeleti szolgáltatótól.
-
A tesztelés végeztével ismételje meg a 6. és 7. pontot, ellenőrizze újra a hibákat és érzékelő állapotokat. Ha további intézkedés szükséges, végezze el azokat.
-
Távfelügyeletet ellátó cég / tűzoltóság értesítése a karbantartás végéről.
-
Kövesse le a tervdokumentációban a karbantartás során észlelt és eszközölt változásokat.
-
Rendszertechnikai rajzon
-
Eszköz elhelyezési rajzon
-
Grafikus megjelenítő szoftverben
-
Jelezze az üzemeltető felé és írja be az üzemeltetési naplóba, ha a bejárás során bármilyen olyan jellegű dolgot tapasztal, ami a tűzjelző rendszer működését befolyásolhatja (átépítések, változtatások, tűzjelzési módszer működését befolyásoló technológia módosulások, stb).
Elvégzendő feladatok listája röviden
-
Legyen tisztában a karbantartásra vonatkozó OTSZ és TVMI előírásokkal
-
Távfelügyeletet ellátó cég és tűzoltóság értesítése a karbantartás megkezdése felől
-
Vissza nem állítható vezérlések fizikai hatástalanítása
-
Jó minőségű kép(ek) készítése a tűzjelző központ belsejéről, akkumulátorokról
-
Akkumulátor gyártási idejének ellenőrzése, majd tesztelése
-
Kezelő felület LED teszt
-
Csatlakozás a tűzjelző központhoz:
-
Konfiguráció kiolvasása, exportálása
-
Eseménynapló lekérdezése, exportálása
-
Aktuális események lekérdezése, exportálás
-
Érzékelő állapotok lekérdezése, exportálása
-
-
Hibák ellenőrzése
-
Letiltásban levő eszközök ellenőrzése
-
Szennyezett / hibás érzékelők tisztítása / cseréje, utána „Tiszta eszköz” opció
-
Firmware verzió dokumentálás minden központon, firmware frissítése, ha szükséges
-
Érzékelők tesztelése, úgy, hogy a tűzjelző központ akkumulátorról üzemel
-
Vezérlések tesztelése
-
Távfelügyeleti / tűzoltósági átjelzés működésének ellenőrzése
-
A 7. pontban leírtak megismétlése
-
Távfelügyeletet ellátó cég és tűzoltóság értesítése a karbantartás befejezéséről
-
A karbantartás alatti változások aktualizálása terveken, megjelenítő szoftverben
-
Tűzjelző rendszer működését befolyásoló módosulások jelzése az üzemeltetőnek