Mi az, hogy Grade és mire szolgál?
Mielőtt mélyebben belemennék a nyitásérzékelők szabotálhatóságába, tegyünk egy kis kitérőt és a teljesség igénye nélkül tekintsük át, hogy nagyvonalakban mit kell tudni a Grade besorolásról.
A "Grade" besorolás segít meghatározni a különböző biztonságtechnikai rendszerek megbízhatóságát és ellenálló képességét különböző támadásokkal szemben. A minősítés független, akkreditált laboratóriumok által végzett vizsgálatok révén történik ez alatt különböző tesztekkel ellenőrzik az eszközök működését és ellenálló képességét különböző körülmények között. A minősítés során osztályokba sorolják a rendszereket/eszközöket.
Nyitásérzékelők esetén jelenleg 4 biztonsági osztály/szint létezik Grade 1-től – Grade 4-ig. Általánosságban elmondható, hogy minél magasabb egy eszköz Grade fokozata annál nagyobb védelmet nyújt a különböző eszközökkel megvalósított támadásokkal szemben. Az egyes rendszerek minősítésekor a legalacsonyabb fokozatú rendszereszközt veszik figyelembe!
Nézzük meg ezt a nyitásérzékelőknél!
A Grade 1 szinten alapvetően nem elvárás, a külső, idegen mágnesek elleni védelem, így ezek az eszközök viszonylag egyszerűen szabotálhatók. Ezeknek az eszközöknek a telepítése is egyszerű, csak arra kell figyelni, hogy az érzékelő és az ellendarab megfelelő távolságon belül legyen egymástól.
A Grade 2 szinttől felfelé már követelmény lehet az idegen mágnesek elleni védelem, amit különböző megoldásokkal próbálnak elérni.
- Ennek legegyszerűbb módja az egyszeresen előfeszített érzékelők, amik a külső szabotázs ellen nyújtanak alapvető védelmet.
- A védelem fokozása miatt lehetőség van többszörösen előfeszített érzékelők használatára is, amik már a belső szabotázs ellen is védelmet nyújtanak.
Ezen megoldások használata esetén ahogy nő a biztonsági szint, jellemzően úgy nő a telepítésre fordítandó idő, mivel itt már nem csak arra kell figyelni, hogy az érzékelő és az ellendarab elég közel legyen egymáshoz. A különböző irányokba elforgatott és előfeszített érzékelők miatt figyelembe kell venni az eszközök felszerelési irányát is, illetve arra is figyelni kell, hogy ne kerüljenek túl közel egymáshoz, mert ekkor a nagyobb mágneses tér miatt szabotázsjelzést adnak, mintha egy idegen mágnessel próbálnák meg szabotálni őket. Ezen fizikai paraméterek, természetesen a különböző anyagokon (mágneses és nem mágneses) és környezetekben változnak így ezeket mindig az adott helyen kell beállítani és finom hangolni, ami időigényes folyamat.
Erre tud megoldást kínálni a DC418/428 nyitásérzékelő, ami már nem reed kapcsolót használ, hanem egy elektronikus hall szenzort. Ezen szenzorok képesek érzékelni a mágneses tér erősségét és irányultságát is, így még kifinomultabban lehet őket használni Biztonságtechnikai megoldásokban.
Ezek az érzékelők a hall effektust használják ki. Ez úgy működik, hogy ha egy fém vezetőben áram folyik és ezt a vezetőt egy mágnese térbe tesszük, akkor a vezető szélein potenciálkülönbség keletkezik, ami megfelelő műszerrel mérhető. Ez a potenciálkülönbség nagyban függ a mágneses tér erősségétől és irányától.
- 1. ábra Hall-effektus
Az ilyen érzékelők felszeréle során, meg kell taníttatni az érzékelőnek:
- a normál környezetet,
- majd a nyílászáró zárt állapotánál az ellendarabot is.
Így már sokkal jobban képes érzékelni az eszköz a belső szabotázsokat. Belső szabotázsnak például azt nevezzük, amikor a saját ellendarabjával próbálják meg szabotálni az eszközt úgy, hogy leszerelik az ajtóról és ráragasztják az érzékelőre. Mivel szinte lehetetlen ugyanolyan távolságban és irányban rögzíteni az érzékelőt és az ellendarabot, ezért képes már egy ilyen belső szabotázs esetén is riasztást generálni.
A telepítés során kevesebb tesztelésre lesz szükség mert bizonyos határok között az érzékelő és az ellendarab közötti távolságot is szabadabban lehet megválasztani, mivel a betanítás során eltárolja majd a nyitott és a zárt állapotot is.
Mivel ezek az érzékelők sokkal pontosabban és kifinomultabban érzékelik a mágneses tér változásait, nem csak két állapotot tudnak megkülönböztetni mint az egyszerűbb reed kapcsolók, ezért vált lehetővé, hogy már a Grade 4 biztonsági szintnek is megfelelnek.
Természetesen a nagyobb biztonsági szint eléréséhez használt érzékelők esetén mindig nagyon fontos, hogy a nyílászárók megfelelően záródjanak és minimális legyen a hőingadozásból, illetve a nyílászáró vetemedéséből bekövetkező mozgás, mivel ezek nem kívánt jelzéseket válthatnak ki.