A CO a tökéletlen égés során jön létre, belélegezve gátolja a vér oxigénszállító képességét. A szénmonoxidot „csendes gyilkos” - nak szokták nevezni, ugyanis jelenlétére csak a tünetekből következtethetünk, viszont kezdeti tünetei könnyedén összekeverhetők más betegségekével pl.: influenza.
A szén-monoxid mérgezés az egyik leggyakoribb háztartási baleset. A szén-monoxid mérgezés sokszor fordul elő a tűzesetek túlélőinél, illetve sok esetben ez az elsődleges oka az ilyenkor bekövetkező haláleseteknek is. A statisztikai adatok szerint évente 10-40 ember szenved el halálos mértékű CO mérgezést Magyarországon évente. Emellett évente átlagosan 400 esetben riasztják a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit szén-monoxid-mérgezéssel összefüggő esethez.
Veszélyt okozó készülékek lehetnek például:
- cirkóberendezés meghibásodása
- rossz kémény
- kipufogógáz, zárt térben felhalmozhatja a szén-monoxidot
- ha a fűtő készülék belső levegőt használ zárt térben, hermetikusan záródó nyílászárók esetén
- zárt vagy részben zárt helyen működtetett autómotor esetén is felszaporodik a szénmonoxid
- zárt térben használt hordozható főző vagy sütő berendezés
- hordozható gáz vagy olaj tüzelésű hősugárzók
Hogyan vehetem észre, ha szén-monoxid mérgezés veszélyeztet?
A szén-monoxid mérgezést rendkívül nehéz észlelni, azonban vannak bizonyos jelek, ami alapján következtethetünk rá, ezek az alábbiak:
- Ha a gázláng a főzőlapon, a tűzhelyen vagy a kazánban sárgás színű. Ez utalhat a veszélyes szén-monoxid mérgezésre.
- Ha a kémény bekötésének a helyén vagy a kémény vonalában a falon kormolódás tapasztalható.
- Amennyiben influenza jellegű tünetet tapasztal, de lázat nem és a család többi tagján is jelentkeznek ilyen tünetek.
- Ha a tünetek fűtési szezonban jelentkeznek vagy a lakás elhagyását követően megszűnnek és újra jelentkeznek, ha haza érkezik.
- A házban lévő kisállatok váratlan megbetegedése vagy halála. A kisállatok érzékenyebbek a szén-monoxid mérgezésre, minél kisebb testű az állat annál kisebb mérgezést tud elviselni.
- A gázkészülékek meghibásodásából adódó nagy mennyiségű CO beáramlásnak nincsenek a fentiekhez hasonló jelei, így ezzel szemben megbízható védelmet csak egy szénmonoxid riasztó adhat.
Hogyan kerülhető el a CO mérgezés?
Először is csökkenthető a CO mérgezés kockázata, ha a nyílt égésterű eszközök, kémények megfelelő és rendszeres karbantartásával. Ettől függetlenül is sajnos történhetnek műszaki meghibásodások, így javasolt a CO érzékelők beszerzése és használata.
Statisztikák az elmúlt évekből (információ a OKF ):
Évente átlagosan 400 esetben riasztják a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit szén-monoxid-mérgezéssel összefüggő esethez.
- 2012-ben 192 riasztás érkezett a katasztrófavédelem műveletirányítási központjaiba a 105-ös segélyhívó számon a „csendes gyilkossal” kapcsolatban, 235-en szenvedtek valamilyen mértékű mérgezést és tizennégy ember vesztette életét.
- 2013-ban a szén-monoxid-mérgezésről vagy annak gyanújáról szóló bejelentések száma – az érzékelők egyre elterjedtebb használata miatt – 342-re emelkedett. 375-en szenvedtek valamilyen sérülést vagy enyhébb mérgezést, tizenhárom emberen pedig már nem lehetett segíteni.
- 2014-ben szén-monoxid miatt 430 esetben riasztották a tűzoltókat, 355-en szenvedtek mérgezést és tizenketten vesztették életüket.
Hogyan segít a CO érzékelő?
A mai eszközök algoritmusok alapján riasztanak, az aktuális CO jelenlét mértékében. Ez azt jelenti, hogy hírtelen, nagymértékben megnövekedett szén-monoxid szint esetén hamarabb jelez az eszköz. Természetesen kellően rövid időn belül jelez az érzékelő abban az esetben is, ha minimális a CO jelenléte az életterünkben, viszont az nem jelent közvetlen életveszélyt, viszont jó, ha tudunk róla, hogy valami nem stimmel.
Akárhogy is, riasztás esetén éles hangot hallunk, ekkor biztosak lehetünk benne, hogy intézkedni kell. azonnal friss levegőre menni és ha biztonságosan megoldható, akkor szellőztetni. Az eszköz a riasztást abba fogja hagyni, amint a környezetünkben a CO jelenléte megszűnt.
Milyen CO érzékelőt válasszunk?
Ha megnézzük a kínálatot, akkor találhatunk az összes szükséges engedéllyel rendelkező vészjelzőket, de találhatunk silány minőségű, magukat szintén CO érzékelőnek nevező eszközöket, amelyek nem rendelkeznek a szükséges engedélyekkel, tanúsítványokkal. A legnagyobb baj a nem megfelelő eszközökkel kapcsolatosan az, hogy látszat biztonságot adnak. A használó biztonságban érzi magát, pedig olyan, mintha nem is lenne szén-monoxid érzékelője.
Kiemelten fontos, hogy csak magyar, független laborvizsgálati jegyzőkönyvek által tanúsított eszközt szerezzen be a felhasználó. Ugyanígy minimálisan elvárható, hogy az adott eszköz rendelkezzen az EN 50291-2010 minősítéssel is.
Léteznek a piacon cserélhető elemes, illetve beépített, így nem cserélhető változat is. A mai készülékek 10 éves szenzor élettartammal bírnak és a beépített elemes változatok 10 évig tudják az eszközt a szükséges áramforrással ellátni.
„A BM OKF, mint a szén-monoxid-érzékelők piacfelügyeletét ellátó hatóság közzéteszi a megbízható és a vizsgálat során nem biztonságosan működő szén-monoxid-érzékelőkről készített kimutatásokat.”
A Kidde CO érzékelők szerepelnek az OKF pozitív listáján.
További információért, látogassa meg a www.kiddeotthon.hu weboldalt!