Ilyen funkció lehet például, hogy ne lehessen a beléptető rendszer ajtaját kinyitni, ha a behatolásjelző rendszer adott területe élesítve van.
Ezen felhasználói igények megvalósítására alapvetően 3 megoldás létezik:
- „Vezetékes” összeköttetés amikor különböző be- és kimenetek segítségével kötjük össze a különálló rendszereket.
- Szoftveres integráció, amikor a különálló beléptető és behatolásjelző rendszert egy szoftverhez csatlakoztatjuk és a két rendszer közötti összefüggéseket ez a szoftver fogja megvalósítani.
- Hardware/Firmware szintű integráció amikor a behatolásjelző és a beléptető rendszer egy egységes integrált rendszerként kerül kiépítésre.
Az alábbiakban ezeknek a megoldásoknak az előnyeit és hátrányait fogom bemutatni.
- „Vezetékes” összeköttetés
A vezetékekkel való összeköttetés talán a legrégebbi megoldás, amit egyszerűbb kialakítások esetén lehetséges használni, de amennyiben nagyobb mennyiségű összekapcsolásra, vagy fejlettebb/összetettebb funkciókra van szükség akkor nem célszerű az alkalmazása.
Az egyik legnagyobb probléma, hogy ilyenkor még megfelelő dokumentáció esetén is sok időbe kerülhet a megfelelő összeköttetések kialakítása, de egy későbbi hibajavítás esetén az idő egy jelentős része azzal is telhet, hogy a telepítő feltérképezze ezeket az összeköttetéseket, majd csak ezek után tud nekiállni a vezeték és relé hibák megkeresésesnek. A másik probléma, hogy sok esetben ezen megoldásnál a két rendszert két különálló telepítő cég üzemelteti, így egy hibakeresésnél, vagy mindkettőre szükség van, vagy jelentősen megnő a hibajavítás/telepítés ideje. Ezen felül, ha valamilyen módosítást kell végezni egy ilyen megoldás esetén akkor minden esetben csak helyszíni kiszállással és fizikai szereléssel oldható meg ami szinténidőigényes folyamat.
- Szoftveres integráció
A szoftveres integráció már egy fejletteb megoldás abból a szempontól, hogy itt már nincs feltétlen szükség fizikai szerelésre, ha módosítani kell a rendszer működését, így jelentősebb időmegtakarítás érhető el. Viszont sok esetben az ilyen szoftveres összeköttetések korlátozottabb funkcionalitást tudnak csak megvalósítani és a rendszer működése nagyban függ az informatikai környezet megbízhatóságától is.
- Hardware/Firmware szintű integráció
Az egyik legjobb megoldás, ha ez az integráció magában az eszközben valósul meg mind a hardware mind a firmware szintjén. Így mindkét funkcióval egy egységes rendszert képez nem pedig két egymástól független rendszert kell összeilleszteni. Ilyen rendszer az ATS Advisor Advanced behatolásjelző és beléptető rendszer is.
Milyen előnyökkel jár egy ilyen rendszer használata?
- Az egyik legfontosabb, hogy ez egy gyári szintű integráció, ami azt jelenti, hogy az itt megvalósított funkciókat a gyártó előre definiálta és dokumentálta a különböző működési módjait. Ennek következtében egy-egy összetettebb feladat megvalósításakor nem nekünk kell kitalálni a különböző működési módokat, hanem jellemzően egy-egy opció be vagy kikapcsolásával megadhatók.
- A másik fontos szempont, hogy mivel itt a behatolásjelző és a beléptetőrendszer egy egységet képez, így amennyiben valamilyen összefüggést kell megvalósítani a 2 rendszer között akkor már a hardverben lehetőség van arra, hogy az egyik alrendszer valamilyen állapotával a másik rendszer működését befolyásoljuk. Nem szükséges a 2 rendszert fizikailag összekötni be- és kimenetek segítségével, vagy szoftveres vezérlést létrehozni erre a célra.
- Szintén a hardveres szintű integrációnak köszönhetően lehetőség van arra, hogy például egy-egy bemenetet ne csak az egyik rendszerhez használjunk fel. Például amennyiben egy belépési pontnál az ajtóhoz felszerelünk egy nyitásérzékelőt, mert szükségünk van ajtó túl sokáig nyitva állapot megjelenítésére akkor ezt az érzékelőt fel tudjuk használni a behatolásjelző rendszerben is egy területhez hozzárendelve. Vagy, ha egy területen van már egy ajtóvezérlő, és a rendszert bővíteni kell például egy mozgásérzékelővel, akkor nem szükséges egy különálló zónabővítőt felszerelni, hanem be tudjuk kötni azt a beléptető vezérlőbe is.
Milyen működési módok valósíthatók meg egy-egy opció átállításával:
Beléptető rendszer működésének befolyásolása egy partíció állapotának függvényében.
Lehetőség van arra, hogy a behatolásjelző rendszer egy vagy több területének élesített hatástalanított állapotával módosítsuk az ajtón való belépés feltételeit. Az egyik leggyakrabban használt példa erre a megoldásra, hogy amikor az adott partíció élesítve van még érvényes kártyával sem lehet az ajtón belépni.
Ajtó letiltva, ha a terület élesítve van
Egy másik lehetőség, hogy az ajtón való belépésnél kártyát és PIN kódot is szükséges használni, ha az ajtóhoz tartozó partíció élesítve van. Viszont, ha az adott partíciót már hatástalanították, akkor már egy jogosult kártya is elég a belépéshez PIN kód megadása nélkül. Ezek a megoldások inkább a nagyobb biztonságot megkövetelő alkalmazásoknál használhatók
Kártya+PIN ha a partíció élesítve van
Magával az ajtóvezérlővel is lehetőség van fokozni a rendszer biztonságát, például a személyszámlálás funkcióval.
Ezen megoldás használatával lehetőség van arra, hogy az adott területen lévő felhasználók számának függvényében módosítsuk a beléptető rendszer működését. Erre az egyik leggyakoribb megoldás, hogy egy adott ajtón csak akkor léphetnek be a normál felhasználók, ha az adott területen már tartózkodik egy vezető is, de ezt az állapotot tovább tudjuk küldeni a behatolásjelző rendszernek, például, ha a területen nincsen vezető akkor váltson ki egy figyelmeztetést vagy riasztást.
Vezetői jelenlét
Másik opció lehet például az ajtón való belépés korlátozása, ha a bent tartózkodók száma elért egy meghatározott limitet, mint az előző példánál itt is lehetőség van arra, hogy a behatolásjelző rendszerben valamilyen figyelmeztetést vagy riasztást váltsunk ki ilyenkor.
Területre való belépés megtiltások, ha már túl sokan vannak bent
Végezetül pedig az ATS Advanced rendszerek egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy nem csak előre definiált funkciók használatára van lehetőség, hanem egyedi vezérléseket is meg lehet valósítani a rendszerben. Ilyenkor a rendszer különböző állapotait (terület éles/nem éles, zóna vagy kimenet aktív, érvényes vagy érvénytelen kártyaolvasás stb.) tudjuk logikailag ÉS/VAGY kapcsolatba rendezni és ezzel vezérelni/módosítani az ajtókon való beléptetést vagy egy partíció állapotát. Ez a megoldás logikailag hasonló lehet, mint amikor különböző kimenetek kötünk sorba és párhuzamosan, majd összekötjük a másik rendszerrel. Annál sokkal jobb megoldás, mivel itt ezeket szoftveresen valósítjuk meg aminek köszönhetően sokkal kisebb lesz a hibalehetőségek száma, a funkciók kialakítás vagy módosítása pedig szoftveresen is megoldható így jelentős időmegtakarítás érhető el.