Ilyen esetekben a tervezőnek keresnie kell egy azonos védelmi szinttel rendelkező, tehát jogszabályi követelményeket teljesítő és lehetőleg költséghatékony műszaki megoldást. Egyszerű karbantarthatósága és rugalmas kialakításának köszönhetően, ilyen esetekben gyakran alkalmazunk aspirációs füstérzékelőket.
Aspirációs rendszerek illesztése tűzjelző központhoz, hagyományos módszerrel
Nagy hátránya az aspirációs rendszerek többségének, hogy tűzjelző központhoz való illesztése hagyományos módon történik. Tehát a tűzjelző központ címzett hurkán lévő bemeneti modulok, kontaktusokon keresztül fogadják az aspirációs érzékelők általános tűz és hiba jelzéseit. Ebben az esetben, minden egyes aspirációs érzékelőhöz szükség van legalább egy darab, minimum két bemenettel rendelkező címzett modulra.
Egy példán keresztül megnézzük, hogy hagyományos illesztés esetén, az aspirációs érzékelők és mintavételi csőhálózat anyag és telepítési költségén felül, milyen plusz kiadásokkal kell számolni:
- 1db minimum két felügyelt bemenettel rendelkező címzett modul
- Modul telepítési költség
- Kábelezés a modul és az aspirációs érzékelő között
- Modul bemenetek konfigurálása
Fenti példánkban a minimum követelmények szerepelnek, tehát csupán általános tűzjelzés és általános hibajelzés érkezik egy aspirációs érzékelőről. Pedig az alábbi állapotok a gyártók többségénél elérhetők:
- Áramlás hiba
- Letiltott állapot
- Előriasztás
Tehát hagyományos illesztési mód esetén, minden érzékelőhöz többlet eszköz és telepítési költségekkel kell számolnunk. Ráadásul az állapotjelzések száma is lényegesen korlátozott.
ModuLaser integráció, címzett érzékelő hurokra
Cégünk által forgalmazott ModuLaser aspirációs füstérzékelők (FHSD8330), nem csak a fentiekben ismertetett hagyományos módon illeszthetők tűzjelző rendszerhez.
A Kidde Excellence APIC kártya (9-30441 vagy 9-30430) használata lehetővé teszi, a ModuLaser aspirációs érzékelők Aritech vagy Apollo protokollú intelligens tűzjelző központok címzett hurkára illesztését. Ezáltal az aspirációs rendszer teljeskörűen integrálható az új Kidde Excellence protokollú Kidde Ariel tűzjelző központ hurokra! A Kidde Ariel központ egyaránt kompatibilis a Kidde Excellence és az Aritech2000-es protokollú hurokeszközökkel, melyről további információt az alábbi linken találsz:
https://partnertech.hu/aktualitasok/hirek/excellence__az_intelligens_erzekelok_forradalma_
Tűzjelző rendszer felépítés APIC kártyával |
APIC kártya főbb tulajdonságai:
- Beépített izolátor
- Egy címzett hurokra maximum 5 db illeszthető
- Szalagkábelen csatlakozik a ModuLaser kijelző modulra (FHSD8300 vagy FHSD8310)
Az ábrát látva biztosan felmerült benned a kérdés, „Mi az a Cluster!?”.
Clusternek hívjuk a ModuLaser rendszerekben, az egy kijelző modul által felügyelt maximum 8 érzékelőből álló eszközcsoportot. Kijelző modulok APIC kártyával kiegészülve átjáróként működnek a Cluster-ben lévő érzékelők és a tűzjelző központ címzett hurka között. Clusteren belül lévő eszközök egy hurok topológiájú BUS-on RS485 protokollon kommunikálnak. Hurok kialakításnak köszönhetően, a vezeték egyszeres szakadása esetén nem esik ki a működésből egyetlen ModuLaser érzékelő sem.
Kidde Excellence APIC kártya használatának előnyei:
- Minden ModuLaser eszköz egyedi címmel rendelkezik
- Számos állapotjelzés ModuLaser eszközönként (pl.: hiba, áramlás hiba, előriasztás, tűzjelzés stb.)
- Jelzés törlés alapértelmezetten közvetlenül a tűzjelző központ kezelőfelületéről
- Nincs szükség címzett bemeneti modulokra
- Egyszerű konfigurálás
Jogszabályi keretek
ModuLaser aspirációs rendszerünk technikai paraméterei lehetővé teszik, hogy egy hurkon akár
40 db aspirációs érzékelőt és 5 db kijelző modult működtessünk. Sőt, mivel egy hurkon összesen 128 db címzett eszköz lehet, ezért az aspirációs rendszer mellett még akár 88 db egyéb címzett hurokeszközt is illeszthetnénk.
Azonban hatósági engedélyköteles tűzjelző rendszereknél, az esetek nagy többségében nem az eszköz képességei, hanem a hatályos jogszabályok és előírások szabnak határt. Jelen esetben a 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról (röviden csak OTSZ) és ezen blog írásának idején hatályos TvMI 5.4:2024.02.01.
Fent leírtak figyelembevételével az alábbi kereteket szükséges betartani!
- Címzett érzékelő hurok és a hozzá csatlakozó Cluster-ek által lefedett terület összesen nem lehet nagyobb, mint 10.000m2, vagy nem terjedhet ki 5-nél több tűzszakaszra (ha az utóbbi kisebb területet fed le), a TvMI 6.2.4. pontja alapján.
- Cluster-en belül egy érzékelő által lefedett terület nem haladhatja meg az 1.600m2-t. (TvMI 6.4.1.)
- Egy szünetmentes tápegységről megtáplált, ModuLaser aspirációs érzékelők által lefedett terület sem haladhatja meg az 1.600m2-t. (TvMI 6.4.1.)
Miért érdemes Kidde Excellence APIC kártyát használnunk?
Összegezve, ModuLaser aspirációs rendszer, Kidde Ariel tűzjelző központ címzett hurokra illesztése, csökkenti a beépített eszközök mennyiségét. Ezáltal értékes munkaórákat spórolhatunk meg a rendszer kiépítésénél!
Jelzés törlés közvetlenül a tűzjelző központ kezelő felületéről történik, ráadásul hiba és tűzjelzéseken felül számos egyéb állapot is megjeleníthető. Ezzel növelve tűzjelző rendszerünk integritását, ami által az üzemeltetés és karbantartás is gördülékenyebb lesz.
Részletesebb információkért keressétek a PartnerTech Kft. csapatát, legyen szó árakról, tervezési vagy műszaki kérdésekről!