Az emberi testhő mérésére számtalan megoldás létezik, viszont a hagyományos módszerek nagyobb tömegeknél (pl.: gyári beléptetés) nagy idő befektetést igényelnek.
Vegyünk egy gyárat, ahol 3 műszakban történik a munkavégzés, napi 3X cserélődik 300 munkavállaló. Ebben az esetben gyakran használnak infra hőmérsékletmérő pisztolyokat, ezeket a pisztolyokat a munkavállaló homlokához kell helyezni és így méri testhőmérsékletüket. A visszajelzéseink alapján ez a folyamat rendkívül időigényes és gyakran pontatlan is. Arról nem is beszélve, hogy az ellenőrzést végző kolléga fél méterre közelíti meg az érkező személyt.
Az igény, hogy a testhőmérsékletmérés idejét csökkentsük, a folyamatot pedig optimalizáljuk, vezetett ahhoz, hogy elkezdődött a testhőmérsékletre optimalizált hőkamerák térhódítása.
Testhőmérsékletre optimalizált hőkamerák
A testhőmérsékletre optimalizált hőkamerák egy szűkebb tartományban (ált. 30-45 ℃) mérnek, viszont ebben a tartományban nagy pontossággal teszik ezt. Ezek a megoldások +/-0.5 ℃-os pontossággal működnek.
A kamerák automatikusan végeznek belső kalibrációt a környezeti hőmérséklethez viszonyítva.
Ezek a megoldások általában rendelkeznek egy hagyományos kamerával is, ezek a látható fény tartományában képesek a képek megalkotására. Ez a két fajta kép a szoftver által kerül összepárosításra és ideiglenes tárolásra a számítógépen.
Fekete test fontossága
Az úgynevezett fekete test modullal kiegészítve elérhető a +/- 0.3 ℃-os pontosság is. A fekete test egységnek az a szerepe, hogy egy bizonyos felületen stabil hőmérsékletet biztosít. A modult a kamera látómezőjébe kell helyezni és meghatározni a kiértékelő szoftverben, hogy az ott egy referencia hőmérsékleti érték (példa okán 35 ℃), amelyhez lehet viszonyítani minden mást és így az emberi testhőmérséklet mérés pontosabbá válik.
Mi ennek a jelentősége?
A fekete test modul nélkül, legrosszabb esetben is a testhőmérséklet 1 ℃-os pontosággal mérhető, a fekete test használatával 0.6 ℃ pontosság érhető el. Mivel az emberi testhőmérséklete igazán szűk határok között mozog, így nagy különbséget jelent az a 0.4℃.
Ezzel a technológiával, az emberi arcról mérve, normális emberi testhőmérséklet 36.1 és 36.4 Celsius fok között alakul.
A mi kínálatunkban is megtalálhatóak a testhőmérsékletre optimalizált hőkamerák, mégpedig a Nuctech FeverBlock rendszere.
Megkértük partnereinket, hogy tegyék lehetővé, hogy a rendszert valós körülmények között is tesztelni tudjuk. Külön köszönet a Securimaster Kft.-nek, hogy lehetővé tette az éles tesztet. A tesztek helyszínei általában olyan intézmények voltak, ahol több műszakban, műszakonként 250-300 munkavállaló cserélődik. A rendszert kültéri sátorban egy másik helyszínen pedig egy világos, nagy üvegfelületekkel rendelkező zárt helyiségben helyeztük el. Munkatársunk vitte a helyszínekre a FeverBlock-ot és állította össze, a plug and play kialakításnak köszönhetően az összeszerelés és a szoftver beállítása csak 25 percet vett igénybe. Mivel nagyon egyszerű a használata, a felhasználó személyzet oktatása 5 percbe telt.
Mit tapasztaltunk? Mik az előnyök?
Gyors: nem csak a rendszer összeszerelése és üzembehelyezése rendkívül gyors, de maga az felismerése és a hőmérséklet mérése sem vesz igénybe számottevő időt. Az arc felismerésétől számítva a hőmérséklet mérés és regisztrálás pillanatok alatt lezajlik.
Az egyik helyszínen a műszakváltások során 250-300 ember cserélt helyet. A beléptetésnél úgy érkeztek a dolgozók, hogy egymást ne takarják ki, így biztosítottuk az arcok felismerhetőségét. A felismeréshez és méréshez a dolgozóknak nem kellett megállni, sem pedig megszokott mozgásuktól eltérő magatartást végezni, az áthaladás folyamatos volt. A manapság már megszokott maszkviselés sem akadályozza az arcok felismerését.
Megbízható: a személyek fejéről mért hőmérséklete esetén az értékek 36.1 és 36.4 ℃ között mozogtak, némely esetben egyszerre 5 személy hőmérsékleti értéke is látható volt a monitoron, de ez sem befolyásolta a rendszer pontosságát.
Állandó felügyeletet nem igényel: a rendszerbe be lehet állítani egy riasztási küszöbértéket, amit, ha túllép a mért hőmérséklet, akkor riasztás történik hang és fény jelzés kíséretében. A helyszíneken 0-24 órában működtettük a rendszert több napon keresztül és ebből semmiféle hátrány nem származott.
Komplett megoldás: a FeverBlock rendszer tartalmaz minden olyan elemet, amely a működéshez szükséges (hardver és szoftver elemek). Az all-in-one PC például egy helytakarékos monitor és számítógép egybeépített változata. A rögzítés a PC SSD meghajtójára történik. A Plug and play kialakításnak köszönhetően rendszerelemek összeillesztése után és a bekapcsolást követően a rendszer minden fajta beállítás nélkül elindul és működőképes. Ezután már csak annyi van hátra, hogy a szoftvert az adott helyszínre finom hangoljuk.
A jövőben mi várható?
Habár a testhőmérsékletmérő kamerák elterjedéséhez a COVID-19 nagymértékben hozzájárult, az ilyen típusú kameráknak nem csak ilyenkor van létjogosultságuk. A testhőmérsékletmérő kamerák az emberi test hőmérsékletét mérik. A normálistól eltérő hőmérséklet esetén pedig jelzést, riasztást generálnak.
Lázat okozhatnak: fertőző betegség, daganatok, autoimmun betegség, allergia, erős testmozgás, napfürdőzés, kiszáradás, az agy vagy a hipotalamusz sérülése, de lehetnek pszichés okai is.
A rendszerrel biztosíthatjuk, hogy olyan munkavállaló ne tartózkodjon az egészséges munkavállalók között, aki lázas és esetleg fertőző lehet.
Biztosak vagyunk abban, hogy a jövőben a munkáltatók jóval nagyobb hangsúllyal fognak foglalkozni az egészséges dolgozók megóvásával és ebben megbízható partner a Nuctech FeverBlock megoldása.